’15/07 Şafak Vakti’ filmi 15 Temmuz’da beyaz perde ile buluşuyor

’15/07 Şafak Vakti’ filmi 15 Temmuz’da beyaz perde ile buluşuyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca desteklenen, 15 Temmuz gecesi darbeci hainlere karşı mücadele eden vatandaşların gerçek hayat hikayelerini konu alan film, Çengelköy’de pastane işleten Cevdet ve çocuklarının hikayesi filmin ana konusu olarak karşımıza çıkıyor.


Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı hain darbe girişimine karşı Türk milletinin azmi ve kararlılığıyla verdiği destansı mücadeleyi, konu alan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca desteklenen  “15/07 Şafak Vakti” filmi 15 Temmuz’da beyaz perde ile izleyiciye kavuşuyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının film ile ilgili açıklamaları ise, darbe girişimi sırasında Çengelköy ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşananlara odaklanan film, milletin ortaya koyduğu kahramanca mücadelesi beyaz perde ile buluşuyor.


Yönetmenliğini Volkan Kocatürk’ün yaptığı filmin başrollerini Erkan Petekkaya, Baran Bölükbaşı, Tugay Mercan, Serkan Ercan ve Nazan Diper paylaşırken, oyuncular arasında Aslıhan Karalar, Doğa Özüm, Ferhat Yılmaz, Deniz Bolışık ve Hatice Sibel Aytan bulunuyor.

15 Temmuz gecesi darbecilere karşı mücadele eden vatandaşların gerçek hayat hikayelerini konu alan film, Çengelköy’de pastane işleten Cevdet (Erkan Petekkaya) ve çocuklarının hikayesi filmin ana konusu olarak karşımıza çıkıyor.

Siparişleri yetiştirmeye çalışırken köprüde aniden darbeci hainlerle karşılaşan Cevdet’in yolu, işine geç kalan güvenlik görevlisi Güray (Tugay Mercan) ve küçük kızıyla birlikte köprüde sıkışıp kalan Mustafa (Serkan Ercan) ve diğer vatandaşlarla bir araya gelir.

Bir diğer yandan Cevdet’in oğlu Yusuf (Baran Bölükbaşı) da Çengelköy’de mahalleli ve güvenlik güçleriyle birlikte darbeci hainlere karşı mücadeleyi sürdürmektedir. O sırada hastanede görevli doktor Aysel (Deniz Bolışık), sabaha kadar darbeci hainler tarafından yaralanan vatandaşları kurtarmak için yoğun çaba sarf etmektedir.

Hazırlıklarına Kasım 2020’de başlanılan film için Türkiye’nin en büyük kapalı dekoru inşa edildi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Çengelköy 12 biner metrekarelik kapalı mekana inşa edildi Film için toplam 24 bin metrekare kapalı mekan dekor hazırlandı.

3 Şubat 2021’de başlanılan dekor inşa çalışması 40 günde hazırlandı ve 15 Mart’ta filmin çekimlerine başlanıldı. 8 hafta süren çekimler süresince, 150 kişilik ekip ve 7 bin 500 yardımcı oyuncu çekimlerde görev alırken, 1250 aksesuar araç, tank ve askeri kamyon kullanılmıştır.

Filmin yapımcılığını Rafadan Hayat Film, ortak yapımcılığını ise TRT üstlenirken Koza Altın, İstikbal, Halkbank ve Ziraat Bankasının sponsor olduğu film 15 Temmuz’da beyaz perde ile buluşuyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, film ile ilgili değerlendirmesi ise, “Bu millet çıplak elleri, cesur yürekleriyle darbecilere, işgalcilere geçit vermedi. Bir ‘Şafak Vakti’ yeniden millet olmanın şerefini tattık. Şehit ve gazilerimize hürmet ve minnetle.” diye açıklamalarda bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir