Adana’da kadınlar atık malzemelerden oyuncak yapıyor

Adana Olgunlaşma Enstitüsü, “Sıfır Atık Projesi” ile birlikte evlerde ya da atölyelerde kullanılan malzemelerden arta kalan atıklarla çocukların yüzünü güldürmek için uğraşıyor.

Dekoratif el sanatları atölyesinde eğitim gören kadınlar, derslerde öğrendikleri farklı bebek yapım tekniklerini uygulamaya geçirip, atık kumaş, iplik, boncuk, düğme gibi malzemelerin oyuncak haline gelmesini sağlıyor.

Proje ile birlikte atölyenin yanı sıra evlerindeki atıkları da kullanan kursiyerler, yaptıkları oyuncakları okullardaki ihtiyaç sahibi çocuklara dağıtacak.

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Müge Boyacı, moda ve sanat tasarımdan kuyumculuk alanına, el sanatlarından seramik ve cam işlemeye kadar farklı bölümlerin yer aldığı enstitülerinin atölyelerinde çok fazla atık malzeme bulunduğunu dile getirdi.

Bu atıklardan yarar sağlamak ve “Sıfır Atık Projesi”ne destek olmak amacıyla 12 kursiyerle çalışma içerisinde olduklarını ifade eden Boyacı, çalışmayla hem farklı tekniklerle tasarım yapmayı öğrettiklerini hem de atıkları değerlendirdiklerini söyledi.

Atölyede atık malzemelerden bebeklerden hayvanlara kadar çok sayıda oyuncak yaptıklarını belirten Boyacı, şu sözleri kaydetti:

“El sanatlarında çok fazla atık malzemelerimiz oluyor. Bunlarla ilgili ne yapabiliriz diye düşündük. 12 öğrencimizle (kursiyer) hem evlerindeki hem de atölyedeki malzemeleri, çorapları, pamukları, iplikleri değerlendirmek adına doğaya da katkı olsun, çocukları sevindirelim amacıyla projeye destek olduk. Yaptığımız oyuncaklarda çocukların sağlıklarına önem verecek ipler tercih ettik, pamuklu çorapları kullandık.”

Boyacı, atık malzemelerden ürettikleri oyuncakları ihtiyaç sahibi çocukları sevindirmek adına bir okula dağıtacaklarını ifade etti.

“EVDEKİ MALZEMELERİ ATMAYACAĞIZ, ÇOCUKLARI SEVİNDİRECEĞİZ”

Üç çocuk annesi Müge Civan, enstitü sayesinde evindeki ve atölyedeki atıkları en verimli şekilde değerlendirdiklerini söyledi.

Yaptığı oyuncaklarda çocuklarının küçük gelen çoraplarını da kullandığını ifade eden Civan, “İnşallah bu oyuncaklarla başka çocukları sevindireceğiz. Artık evdeki hiçbir şeyi atmıyoruz bir şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz.” sözlerini sarf etti.

Evinden getirdiği kumaştan ipliğe kadar her türlü atıktan yararlanarak oyuncak bebek yapan Aslı Aka, “Daha önce atıkları çöpe atıyordum. Burada değerlendirmenin ne olduğunu anladım. Artık evde ‘bunu atmayayım mutlaka değerlenecek’ diye düşünüyorum. Çok yararlı bir proje, çocuklara da katkımız olduğu için çok mutluyuz.” İfadeleriyle cümlelerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir