Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek telefonu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Azerbaycan’dan özel eğitimli 200 itfaiyeciden oluşan bir grup daha gelecek, böylece yangınla mücadele kapsamında yardımcı personel sayısı 710’a ulaşacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde meydana gelen şiddetli orman yangınları sonucunda hayatını kaybedenler için bir kez daha taziyelerini iletti, yangınların söndürülmesi ve sonuçlarının önlenmesinde Türkiye’nin yanında olduklarını bildirdi.

Aliyev, daha önce gönderilenlere ek olarak 40 itfaiye aracının yola çıktığını ve yarın yangın bölgesine ulaşacağını belirterek böylelikle Türkiye’de yangınla mücadele için Azerbaycan’dan gönderilen araç sayısının toplam 93’e ulaşacağını aktardı.

Özel eğitimli 200 itfaiyeciden oluşan grup gelecek

Türkiye’de 510 Azerbaycanlı personel ile birlikte Azerbaycan’a ait 1 helikopter ve 1 amfibi uçağın yangınla mücadele çalışmalarına katıldığını söyleyen Aliyev, özel eğitimli 200 itfaiyeciden oluşan bir grup daha göndermeyi önerdi ve böylece personel sayısının 710’a ulaşacağını belirtti.

Azerbaycan’dan Türkiye’ye ilave destek geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, taziye dilekleri ve Türkiye’ye verdikleri destekler için Aliyev’e teşekkür etti.

Erdoğan, Azerbaycanlı itfaiyecilerin Türkiye’deki yangın söndürme çalışmalarına yüksek profesyonellik ve sevgi ile katıldıklarını kaydetti.

Azerbaycan’dan gönderilecek olan ilave destek için de teşekkürlerini ileten Erdoğan, bu desteğin Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşlik ve dostluğun açık bir tezahürü olduğunu bildirdi.

Erdoğan’a, Ermenistan ordusunun sınırda meydana getirdiği provokasyonlar hakkında bilgi veren Aliyev, Azerbaycan ordusunun bu gibi provokasyonlara gereken karşılığı verdiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin her zaman kardeş Azerbaycan’ın yanında olduğunu bir kez daha vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir