Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü’den yasaklarla ilgili uyarı

Vatandaşlara iki doz aşı çağrısı yapan Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü “‘Vakalar artıyor, yasaklar geri mi gelecek, hasta olacak mıyım, dalga yükselecek mi?’ diye endişe duymaktansa aşımızı olalım” diye belirtti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, pandemide yaşanan son gelişmeleri  değerlendirdi. “Şu an için durum iyi görünmüyor” diyen Özlü, “Dünyada delta varyantı yaygınlaştı. Vaka sayıları artmakta. Bu varyant çok kolay ve hızlı bulaşıyor. Dünyada insanlar yeterince aşılanamadığı için tekrar dalga artıyor. Aşısız kişiler büyük risk altında. Hastaneye yatanlar, yoğun bakıma yatanlar aşısız veya tek doz aşısını olanlar” diye konuştu.

Maske gevşedi

Türkiye’de ikinci doz aşısını olanların oranının henüz yüksek olmadığına dikkat çeken Tevfik Özlü, “İki doz aşı olanlar yüzde 30 civarında. Yasakların tekrar gündeme gelmesini istemiyoruz. Şu an için elimizdeki tek kozumuz aşı. Bir de maske takmak. Özellikle diğer insanlarla mesafeyi koruyamadığımız zaman maske kullanmamız lazım. Ama son zamanlarda bu konuda da bir gevşeme var” ifadelerini kullandı.

En güvenli yöntem aşı

Aşı konusunda gençlerin daha özensiz olduğunu belirten Özlü, şu şekilde devam etti:

‘‘Gencim bir hastalığım yok olsam da hafif geçiririm’ diye düşünüyorlar. Ama öyle değil. Aşısız olup hasta olanlar çok pişman oluyor. Bu tür hastalar ‘keşke aşı olsaydım’ diyor. Maalesef ölümler de artıyor. Bunu görüyorlar aslında. Benim akrabalarım, arkadaşlarım, meslektaşlarım arasında vefat edenler oldu. Bu işin şakası yok. İyileşenler de tam iyileşemiyor. Aylarca hastalığın tesiri devam ediyor bazen. Nefes alamıyor, yürüyemiyor, oksijen tüpü ile nefes alıyor. Geçirdiğiniz zaman ben hasarsız atlatacağım diye bir garanti yok. Bunun için aşı en güvenli yöntem. İki doz aşı oluyorsunuz ve rahat ediyorsunuz.”

Aşınızı ihmal etmeyin

Kendisinin bütün dozlarını yaptırdığını belirten Özlü, “Bütün aşı dozlarını açılır açılmaz yaptırdım. Çocuklarımı, annemi, kardeşimi, çevremdeki tanıdıklarımı ve akrabalarımı aşılattırdım. Aşıya güvenim olmasa aşıyla ilgili en ufak tereddütüm olsa yaptırmazdım. Bu işin içindeyim bütün gelişmeleri takip ediyorum aşı gayet güvenli. Bu işi bilmeyenler tereddüt edebilir ama dünyada neredeyse 5 milyar doza yakın aşı yapıldı. Artık tereddüt edecek bir şey yok. Bazı vatandaşlarımız da ‘Sonra yaptırırım’ deyip ihmalkarlık yapabiliyor. ‘Yerli aşı çıksın onu yaptıracağım’ diye bekleyenler de var. Tüm aşılar aynı. Türkiye’de de olsa dünyada da olsa aşıların standartı aynı, çalışmalar yöntemler aynı. Bir an önce aşılanmak lazım. Bu konuda kendine güvenmek iyi bir şey değil. Endişe içinde yaşayıp durmaktansa, ‘vakalar artıyor, yasaklar geri mi gelecek, dalga yükselecek mi, hasta olacak mıyım?’ diye endişe duymaktansa aşımızı olalım” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir