Canlı bomba saldırısı düzenleyecek olan DEAŞ’lı terörist, Emniyet’in operasyonuyla kıskıvrak yakalandı

İçişleri Bakanlığı, canlı bomba saldırısı düzenleyecek olan DEAŞ’lı teröristin Şanlıurfa’da Emniyet’in operasyonuyla yakalandığı bilgisini aktardı.


İçişleri Bakanlığı
ndan yapılan açıklamaya istinaden, Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında el konulan bir flash bellekte yapılan incelemede, DEAŞ terör örgütüne ait çok sayıda doküman ele geçirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanlığı koordinesindeki çalışmayla örgütsel dokümanlar çözüldü ve operasyon için hazırlıklar tamamlandı.

“Ebi Enes El Kahtani” kod adlı Beşşar el Mızhen isimli şüpheli Şanlıurfa TEM Şube Müdürlüğünce suçüstü yakalandı.

Şüphelinin ikametinde yapılan aramada çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

Teröristin, “DEAŞ terör örgütüne sözde biat ettiği ve örgütün sözde Şam Vilayeti üst düzey yöneticileriyle irtibat kurarak istişhad (canlı bomba) eylemi yapmak istediği, önümüzdeki süreçte örgüt adına Türkiye’de canlı bomba, ‘yalnız kurt’ faaliyetlerinde bulunacağı” teşhisi konuldu.

Terörist Beşşar el Mızhen, bu yıl canlı bomba saldırısı girişiminde bulunurken yakalanan onuncu terörist oldu.

Özel eğitildiği ortaya çıktı

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalanan Suriye uyruklu DEAŞ mensubu “Ebi Enes el Kahtani” kod adlı “Beşşar el Mızhen”, 2015’te örgüte giriş yaptı.

Örgüt tarafından silah ve çeşitli alanlarda uzun süre özel eğitim alan Mızhen, terör örgütü DEAŞ içerisinde “savaşçı” olarak bilinirdi.

Örgüt adına istihbarat faaliyetlerinde bulunmak amacıyla çeşitli görüşmeler de yapan Mızhen’in, canlı bomba eylemi için gönüllü olduğu bilgisine ulaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir