Çocuklar aşı olacak mı?

Çok sayıda Avrupa ülkesinde çocuklar da aşılanıyor. Türkiye’de de 12-17 yaş arasındaki çocukların aşılanması gündemde. Uzmanlar, ek hastalığı olan çocuklarda koronavirüsün daha ağır seyrettiğini söylüyorlar.

Çocuklar genelde koronavirüsü hafif bir şekilde geçiriyor anak kronik rahatsızlığı olanlarda hastalık ağır seyredebiliyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala 12-17 yaş arasındaki çocukların da aşılanması gündemde.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, çocukların aşılanmasının önemli olduğunu söyledi.

“Genelde hastanede yatarak tedavi olan çocukların da en az bir kronik hastalığı olan çocuklar olduğuna da bilgilerden şahit oluyoruz. Çocukların korunması ya da çocukların bağışık hale gelmesi bir yandan da çok önemli çünkü çocukları koruyabilirsek onların enfekte olup hastalığı eve götürmelerini de engelleyebiliriz.”

Çok sayıda Avrupa ülkesinde çocuklar aşı oluyor

Konunun Bilim Kurulunda değerlendirildiğini anlatan Prof. Dr. İlhan, “Dünyadaki tüm gelişmeler, çocuklardaki aşılamalar veya dozların farklı olarak uygulanıp uygulanamaması gibi konular, bununla ilgili de karar verildiği takdirde de daha alt yaş gruplarında da aşılama başlayarak devam edecektir” diye bildirdi.

Çok sayıda Avrupa ülkesinde 12 yaş üstü çocuklara da aşı yapılıyor. Araştırmalara göre şu ana kadar ciddi bir yan etki görülmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir