Cumhurbaşkanı Erdoğan: 44 ilimizde çıkan 208 orman yangınlarının 196’sı kontrol altına alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Çilehane Camisi’nin çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye’de yaşanan orman yangınlarına ilişkin sorulan sorular üzerine Erdoğan, 28 Temmuz’dan itibaren başlayan bölgedeki yangın süresinin 9 günü aştığını ifade ederek, “44 ilimizde çıkan 208 orman yangınının 196’sı kontrol altına alınmış vaziyette. 5 ilimizde devam eden 12 yangının kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Bu illerimiz büyükşehir olarak başta Antalya, Muğla, Isparta, Aydın ve Denizli. Şu anda buralarda yoğun bir yangın söndürme çalışmalarımız var.” diye konuştu.

Uçaklar, helikopterler, arazör ile TOMA’lar ve köylülerin kendi imkanları da dahil olmak üzere yoğun bir çalışmanın devam ettiğini söyleyen Erdoğan, orman yangınlarıyla mücadele için tüm imkanların seferber edildiğini vurguladı.

Erdoğan, karadan ve havadan müdahale araç sayısının hızlıca artmış durumda olduğunu bildirerek, şöyle devam etti:

“Bu konuyla ilgili olarak özellikle Azerbaycan’ı zikretmek durumundayım. Bugün yine buraya gelmeden önce İlham Aliyev kardeşimizle 11.15’te bir telefon görüşmesi yaptık. Şu an itibarıyla 600’ü aşkın yetişmiş itfaiyeci göndermiş durumdalar. Bunu biraz daha artırabiliriz, araç gereçleriyle beraber gönderebiliriz diyor. Bunlar yetişmiş itfaiyeciler. ‘Ben bunları hemen son olarak 100 civarında itfaiyeciyi göndereyim.’ dedi. ‘İsabetli olur’ dedim. Böyle bir ekibi de yine hemen gönderecek. Onlar da büyük ihtimalle bugün gelirler. Bütün bunlarla beraber tabii şu anda 16 ambifik uçak yoğun bir şekilde çalışmalara devam ediyor. Son olarak Ukrayna’dan gelen gece görüşlü olmanın ötesinde gece söndürme kabiliyeti olan 5 helikopter var. Bunlar 24 saat durmadan çalışacak. Bunların havada durma süreleri de yüksek. Şu anda onlar da çalışmaya başladılar. Onlar da tabii Ukrayna’dan gelenlerle ciddi bir güç kazanmış oldu. Şu an itibarıyla 56 helikopter yangın söndürme faaliyetlerine devam ediyor. Bunlarla beraber 9 insansız hava aracı arazide çalışıyor. 850 arazör ve su tankeri, 150 iş makinası ki bunlar özellikle mesela termik santralin etrafını açmada dozerlere çok ihtiyacımız oluyor. Bunun etrafını açmak suretiyle özellikle termik santralin buradaki tehlikeden arındırılması lazım. Şu an itibarıyla da termik santraldeki gelişmeler olumlu yönde.”

“5 bin 250 personelle yangınlara müdahale ediliyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 bin 250 personelle birlikte yangınlara etkin bir şekilde müdahale edildiğini vurgulayarak, yangın mahalline görevli olmayanların bundan böyle kesinlikle alınmayacağını bildirdi. Görevli olmayan, bu işi bilmeyenlerle yangın mahallinde mücadele etmenin başka sıkıntılar, bunların yanında yaralanmalar meydana getirebileceğini dile getiren Erdoğan, bunların yaşanmasını istemediklerini söyledi.

Toplam hava filosunun şu anda 16 uçak 56 helikopterden oluştuğunu belirten Erdoğan, “Orman teşkilatımızda 3 ambifi uçak ve 39 helikopter var. 7 adet jandarma helikopteri, farklı ülkelerden gelen 23 hava aracı söz konusu. Diğer ülkelerden gelen hava araçlarına baktığımızda Rusya 5 tanker uçağı ve 3 helikopter, Ukrayna 3 tanker uçak ve 4 helikopter, bunun yanında İspanya 2 amfibik uçak, Hırvatistan bir amfibik uçak, İran bir tanker uçak ve 2 helikopter, Azerbaycan daha bir amfibik uçak ve bir helikopter göndermişti. Bir de itfaiyecilikte çok iyi yetişmiş elemanlarından bugün 100’ü aşkın bir grubunu daha gönderecekler.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün itibarıyla özel sektör ve STK’ların katkılarıyla yurt dışından temin edilen 4 uçak ve 1 helikopterin de yangın söndürme çalışmalarına katılacağını bildirerek, “Yanan alanlarda hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Bitkisel üretim ve hayvancılıkta zararlar en kısa sürece giderilecektir.” diye belirtti.

Anayasa’nın 169. maddesince yanan alanların tekrar ağaçlandırıldığını ve başka amaçla kullanılamadığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Yanan alanlar tekrar ağaçlandırılır ve başka amaçla kullanılamaz. Maalesef siyasetçilerden bazılarının ifade ettiği gibi yani benim şahsımın ‘Buralar da inşaata açılacaktır. Bunların yapımına müsaade edilecektir.’ istikametinde onayımın olduğu veyahut da parlamentodan böyle bir şey asla yok. Bu yalandır. Zaten Kılıçdaroğlu’nun yalandan başka bir sıfatı da yoktur. Böyle bir zamanda muhalefet ‘Acaba iktidara nasıl yardımcı olacağız?’ bunu düşünmesi gerekirken, bunu düşünmeyip tam aksine acaba yangına nasıl körükle gideriz bu işi yapıyorlar. Bunların yaptığı iş yangına körükle gitmek. Yani bunların eline bir körük daha verseniz, inanın ‘Ne yapıyorsun?’ demez. Onu da alır onunla beraber yangına gider.”

Erdoğan, yeni ağaçlandırmanın doğal bitki örtüsüyle uyumlu olacağını vurgulayarak, “Geleceğe Nefes kampanyasıyla her vatandaşımız için 3 fidan olacak şekilde toplam 252 milyon fidanı yıl bitmeden dikeceğiz inşallah. Yeşil vatanı korumak için can siperane mücadelemiz devam edecektir. İktidarımız döneminde 5 milyar 400 milyon yetişmiş ağaç diktik. Bunu yapan bir iktidarız biz. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte de yine aynı şekilde bu çalışmalarımızı yoğun olarak devam ettireceğiz. Ülkemizi asla çöle teslim etmeyeceğiz, kurak bırakmayacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir