Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Aşı olmayan vatandaşlarla ilgili yeni karar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kritik toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “6 Eylül’de yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte aşı olmayan okul çalışanı ve öğretmenlerden düzenli olarak haftada iki kez PCR testi isteyeceğiz. Uçak ve şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız.” ifadelerini kullandı.

Yangın ve sel felaketleri nedeniyle ertelenen Kabine toplantısı saat 13.50’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde başlamıştı. Kabine toplantısı 5 saat 20 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası aşı olmayan vatandaşlarla ilgili zorunlu test uygulamasının başlayacağını duyurdu. Erdoğan, “Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarımızdan düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Bir aylık bir aranın ardından tekrardan Kabinemizi topladık. Ülkemizde 2021 yılında 54 farklı ilde çıkan yangınlar yaklaşık 150 bin hektarlık alanı etkilemiştir. Yangınlara karşı devletimiz ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla mücadele vermiştir. Sadece 28 Temmuz’dan sonra başlayan yangınlarda 72 bin dekar dikili alan zarar görmüştür. Yangınların en yoğun olduğu dönemde Türkiye’ye yardım gönderen ülkelere şükranlarımı sunuyorum.

Yangınlar sırasında hayatını kaybedenlerin acısı yüreğimizi yakıyor. Evleri kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımıza en geç bir yıl içinde yeni konutları teslim edeceğiz. Yanan ormanlarımız tekrar canlandırılacak, kesinlikle başka bir amaç için kullanılmayacaktır.

Afet bölgesi ilan edilen yerlerdeki vatandaşlarımıza birçok erteleme sağladık. Böylesi afetlere karşı daha hazırlıklı olunmasını sağlayacağız.

SEL FELAKETİ

Sel felaketinin ardından tüm kurumlarımız harekete geçmiştir. Sel suları altında kalan yerlerdeki vatandaşlarımız hava ve kara araçlarıyla güvenli bölgelere taşınmıştır. Bir yandan arama tarama bir yandan da hasar tespit çalışmaları tüm hızıyla sürmektedir. Sel felaketinden sonra yeniden yapılacak evlerin projeleri hazırdır. Yakında inşasına başlayacağız. Selden etkilenen 3 ilde toplam 970 konut ve 100 köy evinin yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunu belirledik. 4 ayrı sanayi sitesi de tekrar inşa edilecektir.

En büyük üzüntümüz can kaybımızın çok olmasıdır. Şu ana kadar 78 vatandaşımızın hayatını kaybetmiştir. Sellerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Vatandaşlarımızı sel baskınlarına karşı dikkatli olmaya kurumlarımızı tedbirleri artırmaya davet ediyorum.

Sel felaketinin izlerinin silinmesi için AFAD bünyesinde bir yardım kampanyası başlattık. Biz de bakanlarımız ve diğer çalışma arkadaşlarımızla birlikte 7 milyon 430 bin liralık bir katkıyla bu kampanyaya iştirak etme kararı aldık.

Afetler konusundaki ihtisas kurumumuz AFAD’ı daha da güçlendireceğiz.

Milletimizi, nasıl terör örgütlerinin, darbe heveslerinin, istiklalimize ve istikbalimize göz diken alçakların, ekonomimize tuzak kuranların tasallutuna bırakmadıysak, tabii ki felaketler karşısında da yalnız bırakmayacağız.

Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için verdiğimiz mücadeleye destek veren her vatandaşıma şükranlarımı sunuyorum.

KORONAVİRÜSLE MÜCADELE

Toplam aşı sayısında 87 milyonu geçerek ülkemizin nüfusunu çoktan geride bıraktık. Aşıya tereddütle yaklaşanları görüyoruz. Aşı meselesinde gönüllülük hususuyla devam ediyoruz öyle de devam edeceğiz. Aşı dışında başka bir korunma yöntemi bulunmuyor. Vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz.

Eylül ayında okullarına kavuşmayı bekleyen öğrencilerimizin geleceğinin bu konuda kat edilecek mesafeye bağlı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

AŞI OLMAYANLARLA İLGİLİ YENİ KARAR

Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitime geçmesiyle birlikte aşı olmayan okul çalışanı ve öğretmenlerden haftada iki kez düzenli olarak PCR testi isteyeceğiz.

Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarımızdan da düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz. Uçak ve şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız.

GÖÇMEN MESELESİ

Aldığımız tedbirlerle 455 bin olan düzensiz göçmen sayısını 122 bine indirdik. Muhalefetin iddia ettiği gibi 1,5 milyon Afganlı ülkemizde kesinlikle yok. Bunların hepsi yalan. Düzensiz göçmenlerin ülkemizde yol açtığı huzursuzluğun farkındayız. Muhalefetin bu konudaki nefret söylemlerini de tehlikeli ve art niyetli buluyoruz. Ülkemizde hukuk herkes içindir. Misafirlerimiz de bunun dışında değildir. Türkiye’nin Avrupa’nın mülteci ambarı olmak gibi bir görevi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir