Cumhurbaşkanı Erdoğan: Güzelleştirirse dünyayı, çocuklar güzelleştirir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir Millet Bahçesi’nde düzenlenen 23 Nisan TRT Çocuk Şenliği’ne katılım sağladı. Günün anlam ve önemine ithafen yaptığı konuşmada, “Evlatlarımızın her birinin gözlerinden öpüyorum. Buradaki evlatlarımızın nezdinde tüm milletimizin tüm çocukların 23 Nisan Mili Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Güneyimizde on binlerce çocuğun hayatını yitirdiği, yüz binlerce çocuğun yetim öksüz kaldığı, on binlerce çocuğun Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında kaybolduğu bir trajedi hala sürüyor. Kuzeyimizde ikinci ayını bitiren savaşın da acı neticeler doğurarak devam etmesini endişe ile takip ediyoruz.” sözlerini sarf etti.

Şenliğin uluslararası alanda gerçekleşmeye başlandığı 1979 yılından itibaren, 120 ülkeden 30 binin üzerinde çocuğun ağırlandığını dile getiren Erdoğan, salgın sebebiyle zorunlu ara verdikleri misafir çocukları ağırlama programlarının önümüzdeki yıldan itibaren tekrardan devam edeceğini ifade etti.

Yakın coğrafyadaki gelişmelere dikkati çekerek, bu bölgelerdeki çocuklar için derin bir üzüntü yaşadıklarını söyleyen Erdoğan, konuşmasının devamında şu satırlara yer verdi:

“Güneyimizde on binlerce çocuğun hayatını yitirdiği, yüz binlerce çocuğun yetim öksüz kaldığı, on binlerce çocuğun Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında kaybolduğu bir trajedi hala sürüyor. Kuzeyimizde ikinci ayını bitiren savaşın da acı neticeler doğurarak devam etmesini endişe ile takip ediyoruz. Böyle dönemlerde çocukların yüreklerindeki saf sevgiye, onların hayatımızı güzelleştiren gülüşüne, neşesine, dokunuşuna her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Bizim savaşları bitirmek, krizleri sona erdirmek, güvenlik ve huzur iklimini genişletmek için gösterdiğimiz gayretlerin en önemli motivasyon kaynağı çocuklardır. Çocukların kulakları bomba sesleri ile değil, işte burada olduğu gibi, akranlarının neşeli sesleri ile çınlamalıdır. Çocukların yürekleri tedirginliklerle değil sevgi ile coşku ile umutla çarpmalıdır. Çocuklar korkunun pençesinde değil, huzurun kucağında uyumalıdır. Ankara’da toplanan Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi, bundan dolayı Milli Mücadelemizin en kritik dönüm noktası olan 23 Nisan’ın çocuklarımıza armağan edilmesinin ardında işte bu inanç, bu hayal vardı. Aynı şekilde ülkemize sığınan herkesi ama özellikle de çocukları adeta üzerlerine titreyerek, koruyup kollamamızın sebebi de bu yaklaşımdır. Merhum bir sanatçımız ‘Yakarsa dünyayı garipler yakar’ diyor ya, aslında bu sözün tersinden doğrusunu ‘güzelleştirirse dünyayı çocuklar güzelleştirir’ diye ifade etmek lazım.” sözlerini kaydetti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ÇOCUKLARA TAVSİYELER

Çocuklara kişisel gelişim açısından tavsiyelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugünün çocukları sizler, yarın hayatın farklı alanlarında söz, etki, yetki sahibi olduğunuzda sakın ola zamana yenik düşmeyin. Sakın ola kirlenmeyin. Ailenize, arkadaşlarınıza, okulunuza sıkı sıkıya sahip çıkın. Teknolojinin imkanlarını kullanın ama asla onun esiri olmayın. Okulda size öğretilenleri mutlaka alın ama onunla sınırlı kalmayın. En iyi öğretici hayattır. Hayatla bağlarınızı asla koparmayın. Salgın döneminde aylarca evden çıkamadığınızı biliyorum. Artık bu sıkıntılı günler inşallah geride kaldığına göre her fırsatta parklarda, bahçelerde, imkanı olan her yerde, temiz havayla -bugün olduğu gibi- tabiatla, arkadaşlarınızla buluşun. Derslerinizin dışında spordan müziğe, resimden edebiyata ne olursa olsun kendinizi mutlu hissedeceğiniz bir alanda mutlaka çalışın.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir