CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ŞUŞA’YA GİTME VAKTİ GELMİŞTİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi’ne Vahdettin Köşkü’nde video konferans yöntemiyle katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan programda yaptığı konuşmada, “Azerbaycan’ın bu bölgeyi ayağa kaldırmak suretiyle, bütün muhacir kardeşlerimizin yeniden topraklarına dönmesini çok çok arzu önemsiyorum. En kısa zamanda, Ramazan Bayramı’ndan sonra Şuşa’yı ziyaret etmek suretiyle kardeşimizle birlikte Şuşa’da inşallah bir bayram yaşayalım” dedi.

“AZERBAYCAN’IN YANINDA OLMAYA DEVAM ETMEMİZ ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

Bağımsızlığımızı, toprak bütünlüğümüzü ve egemenliğimizi ilgilendiren meselelerde de kardeşlik hukukuna uygun şekilde dayanışma içindeyiz. Bu vesileyle hassasiyetle üzerinde durduğum aziz kardeşim Sayın İlham Aliyev nezdinde tüm Azerbaycanlı kardeşlerimi, Dağlık Karabağ’daki zaferleri için bir kez daha yine şahsım, milletim adına tebrik ediyorum. 44 gün süren destansı bir mücadele sonrasında 30 yıllık işgal son bulmuş, Dağlık Karabağ anavatanla tekrar kucaklaşmıştır.

Dağlık Karabağ bölgesinde 67 camiden 63’ü yıkılmış. Bunun yanında kiliseler de tarumar edilmiştir. Tüm bunlarla birlikte 1918 yılında Azerbaycanlı kardeşlerimizin uğradıkları katliamın anıldığı gün bizler Hocalı katliamını bir kenara koyamayız. Yıldönümünü tekrar andık. Karabağ’daki Türk mirasının korunması ve ihyası için tüm imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanında olmaya devam etmemiz önem taşımaktadır.

Bu adımı atarken bir an önce Azerbaycan’ın bu bölgeyi ayağa kaldırmak suretiyle tüm muhacir kardeşlerimizin yeniden topraklarına dönmesini önemsiyorum. Ramazan bayramından sonra İlham Aliyev kardeşim ile kurtarılan Suşa’ya gideceğiz. Temennimiz odur ki Şuşa’yı ziyaret etmek suretiyle kardeşimizle birlikte inşallah yeni bir bayram yaşayalım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir