Dışişleri Bakanlığı ‘mülteci merkezleri kurulacak’ iddialarını yalanladı

Dışişleri Bakanlığı CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu ile İP Genel Başkanı Akşener’in ‘Türkiye’de ‘mülteci merkezleri’ kurulacak’ iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ‘Birleşik Krallık basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.’ ifadeleri yer aldı.

Bakanlık, İngiltere basınında Afgan sığınmacılar için üçüncü ülkelerde kurulacak iltica merkezleri planları bağlamında Türkiye’ye ilişkin atıf yapılması hakkında yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, İngiltere basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi bunu kabul etmemiz mümkün değildir.” ifadesine yer verildi.

– The Mail on Sunday gazetesinde yayımlanan makale

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, The Mail on Sunday gazetesinde yayımlanan makalesinde, Afganistan’da kendileri için çalışan bazı Afganlara vize vermek için işlemleri yapılana kadar bazı bölge ülkelerinde bekleyecekleri merkezler kurmayı planladıklarını açıklamıştı.

The Mail on Sunday, makalede ülke ismi zikredilmemesine rağmen kendi haberinde, Wallace’e atfen Türkiye ve Pakistan’ın isimlerini belirtmiş, bazı İngiliz yayın organları da söz konusu habere gönderme yapmıştı.

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER İDDİALARI SÜRDÜRMÜŞTÜ

İngiliz Basını’nda yer alan bu asıl iddiaları, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve İP Genel Başkanı Akşener sosyal medyada gündeme getirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir