Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmaları sunucunda Koronavirüsü yayan ilk kişi bulundu!

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsün çıkış noktasıyla ilgili aylardan beri yürüttüğü çalışmada önemli bir noktaya geldi. Araştırmanın başındaki isim Prof. Dr. Peter Embarek, hastalığı kapan ilk kişinin Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün bir çalışanın olma ihtimali üzerinde durduklarını ve ellerindeki verinin bu yönde olduğunu bildirdi.

Yaklaşık 2 yıldan bu yana dünyayı etkisi altına alan ve yaşam tarzlarında kökten bir değişikliğe neden olan koronavirüsün ilk çıkış noktası merak edilmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü de bu merakı gidermek adına bir ekip oluşturdu. Prof. Dr. Peter Embarek’in öncülük ettiği ekip, aylar sonra çok önemli sonuçlara ulaştı. Embarek, hastalığı ilk bulaştıran kişinin Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün bir çalışanı olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

“Yarasadan insana sıçradığı yer”
Ocak ayında Çin’in Wuhan kentindeki araştırmacı ekibe liderlik eden Embarek,”Sahada numune alarak enfekte olan bir araştırmacının sıfırıncı hasta olabileceği hipotezi oldukça kuvvetli dedi.Koronavirüsün doğrudan bir yarasadan insana sıçradığı yer burası olabilir. Bu durum, rastgele bir köylünün ilk hasta olması fikrinden daha mantıklı” dedi.

“Çinlilerle bu konuyu tartışmak zorunda”
Embarek, Ocak ayında Çin’deyken Wuhan laboratuvarlarında yürütülen yarasa araştırması ile ilgili olduğuna dair doğrudan bir kanıt bulunamadığını açıkladı. Ancak, Embarek ayrıca DSÖ uzman ekibinin Çinlilerle laboratuvar teorisini tartışmasının zor olduğunu da sözlerine ekledi:

“Görevi tamamlamadan 48 saat öncesine kadar, raporun laboratuvar kısmı hakkında konuşup konuşmayacağıımız konusunda hala bir anlaşmamız yoktu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir