“FORD OTOSAN GELECEK VİZYON TOPLANTISI”NDA DEV YATIRIMA İMZALAR ATILDI.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda 2 milyar avroluk Türk otomotiv sektörünün en büyük yatırımı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında; “Geleceğin otomotiv sanayisinde elektrikli ve bağlantılı ticari araçların en büyük üretim merkezi Türkiye olacaktır. Ford Otosan’ın proje sonrası üretim kapasitesi 650 bine yükselecek. 130 bin adetlik bir batarya kapasitesi de ülkemize kazandırılacak. 3000 kişilik ilave istihdam olacaktır. Bu yatırımın yan sanayiye ciddi katkılar yapmasını, ilave 15 bin kişilik dolaylı istihdam gerçekleştirmesini bekliyoruz. Türkiye’nin otomobili projesi tüm hızı ile devam ediyor. İlk üretim araçlarını 2022 sonunda banttan indirmeyi planlıyoruz. Dünyada ilk 5, Avrupa’da lider olmayı hedefliyoruz.” Açıklamalarında bulundu.

Ali Koç; “Yeni yatırımımızla Kocaeli fabrikamız, Türkiye’nin batarya dahil ilk ve tek elektrikli araç entegre üretim tesisi haline gelecek. Tarihimizin en büyük otomotiv yatırımını yapıyor olmak Topluluğumuzun ve ortağımız Ford Motor Company’nin ülkemize inancının en büyük ispatı. 10 yıl sürecek bu yatırımı ileriye dönük stratejik bir hamle olarak görüyoruz. Çalışan sayımız 12 bine, ihracatımız 6 milyar dolara yükseldi. Bir aracı tek başına tasarlayıp, üretebilecek tek Türk firmasıyız. Bu ülkeye uzun vadeli yatırım yapan herkes kazanmıştır ” İfadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir