Futsalda dünya üçüncüsü ‘özel sporcular’ yeni başarılar peşinde

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, dünya üçüncüsü olan Down Sendromlular Futsal Milli Takımı’nın tüm Türkiye’nin gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Peru’da düzenlenen 2022 Futsal Down Sendromlular Dünya Kupası’nda üçüncü olan milli takımın başarısının önemine değinen Aydın, şu sözleri sarf etti:

“Büyük gurur verici bir olay. Yıllar önce sokağına, mahallesine çıkamayan, evlerine kapatılan çocukların bugün bu kupayı Türkiye’ye getirmesi bize dünyanın en büyük hediyesi oldu. Bu çocuklar imkan verildiğinde neleri başarabileceğini gösterdi. Peru’dan Türkiye’nin her yerine ‘Bu çocuklardan utanmayacağız, bu çocuklara imkan vereceğiz ve neler başardıklarını göstereceğiz’ mesajını verdik. 14 bin kilometre uzaktan getirildi bu kupa. Bizim en büyük amacımız toplumun bu çocukları kabul etmesiydi. Peru’da Dünya Şampiyonası’nda 3. olmamız Türkiye’nin her yerinde mutluluk yaşattı.”

Birol Aydın, özel çocuklara sahip olan ailelere seslenerek, “Artık rol model olan çocuklarımız, Türkiye’ye bu kupayı getirerek özel çocukların ailelerine de mesaj verdi, umut oldu. Mutlaka çocuklarınızı spora yönlendirin. En kıymetli olanı ise o makus talihi yenerek, ‘Bir şey olmaz çocuğumdan’ diyen ailelere, bu kupayı göstererek ‘Senin çocuğun her şeyi başarabilir’ imajını verdik.” açıklamalarında bulundu.

Destekleri için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini ileten Aydın, “Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na, Sayın Binali Yıldırım’a, TBMM Başkanımıza, bize bütün imkanları sağlayan Türkiye Futbol Federasyonuna, Gençlik ve Spor Bakanımıza, en başta da çocuklarımızın boynuna sarılarak bütün imkanları veren Cumhurbaşkanımızı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Bu çocuklar bizim gururumuzdur. Daha önce Avrupa şampiyonu olduk, şimdi dünya üçüncüsü. Hedefimiz artık dünya şampiyonu olmak.” İfadelerini kullandı

BİR SONRAKİ DÜNYA ŞAMPİYONASI’NDA ŞAMPİYON OLACAĞIZ!

Down Sendromlular Futsal Milli Takımı Kaptanı Birkan Dikici, duygularını şu şekilde ifade etti:

“Takım çok iyiydi. Çok sıkı bir şekilde hazırlandık. Üçüncü olmayı Allah nasip etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a armağan ediyorum bu kupayı. Başkanımız Birol Aydın’a da çok teşekkür ediyorum. Bir sonrakinde şampiyon olmak için daha sıkı çalışacağız.”

Arkadaşları ve antrenörleri tarafından yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo’ya benzetilen turnuvanın en golcü ismi Resul Orakçı da “Takımımız için çok mutluyum. Çok güzel goller attık.” dedi.

Milli takım antrenörlerinden Uğur Arı ise 2017’de 200 özel çocuk arasından yaptıkları seçimle kurdukları kadronun başarıdan başarıya koştuğunu belirterek, “2018’de Avrupa üçüncüsü oldu. 2021’de İtalya’da ise Avrupa şampiyonu. Dünya Kupası’na ilk kez gittik ve üçüncü olduk, bir dahakine şampiyon olacağız. İnşallah bunu da başaracağız.” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir