Geleceğin beyaz altını olarak bilinen lityum için Türkiye harekete geçti!

Geleceğin petrolü veya beyaz altını olarak bilinen lityumun önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Lityum karbonatın lityum iyon batarya üretiminde kullanılması amacıyla ASPİLSAN ve ASELSAN ile anlaşma sağlandı.

Lityumun önemi gelişen teknolojilerle birlikte artmaya devam ediyor. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Kırka tesislerinde ürettiği lityum karbonatın lityum iyon batarya üretiminde kullanılması amacıyla ASPİLSAN ve ASELSAN ile iş birliği sözleşmesi imzaladı.

Eti Maden’den yapılan açıklamada, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) imzalanan sözleşme kapsamında, Kırka Bor İşletme Müdürlüğünde deneme üretimleri yapılan lityum karbonatın, ASPİLSAN tarafından üretilecek lityum iyon bataryalarda kullanılacağı söylendi.

Deneme üretimleri tamamlanan bataryaların ASELSAN tarafından sahadaki uygulamalarda kullanılacağına işaret edilen açıklamada, “Bu iş birliği protokolüyle ülkemizin üç büyük kuruluşunun bilgi ve denetimiyle ham maddeden nihai ürüne kadarki sürece yönelik teknolojinin geliştirilmesi sağlanacaktır.” ifadesi yer aldı.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünün Kırka tesislerinde üretilen bor ürünlerinin sıvı atıklarından lityum karbonat üretimine yönelik pilot uygulamaları geçen yıl aralıkta başladı. Bu kapsamda yılda 10 ton olarak üretilecek lityum karbonat, batarya olmak üzere sanayinin farklı alanlarında da kullanılabilecek.

Yıllık 600 ton lityum karbonat üretimi yapacak olan endüstriyel tesis için çalışmalar devam ederkena, bu üretimle Türkiye’nin ithalat yoluyla karşılanan lityum karbonat ihtiyacının yarısının karşılanması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir