Göbeklitepe, Avrupa Megalitik Kültür Rotası’na dahil edildi

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, Avrupa ülkelerinde benzer kategorideki anıtları bir araya getiren Avrupa Megalitik Kültür Rotası’na dahil edildi. Göbeklitepe’nin önümüzdeki yıllarda daha fazla turist alması bekleniyor.

Şanlıurfa’da Valilik, Belediye, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve turizm sektörünün işbirliğiyle kurulan Şanlıurfa Turizmi Geliştirme AŞ’nin müdürü Mehmet Uncu,  Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda rota için 2 yıl önce başvuruda bulunduklarını ifade etti.

“Megalit”in büyük taş anlamına geldiğini, “megalitik” kelimesinin de büyük taşlardan yapılan tarihi yapıları tanımladığını söyleyen Uncu, devasa tarihi mekanların öneminden ve özelliklerinden yola çıkılarak oluşturulan rotaların hem mekanların daha iyi tanıtılmasına hem de korunmasına yönelik bir işbirliği çalışması olduğunu dile getirdi.

Rotaya Türkiye’den sadece Göbeklitepe’nin girdiğini vurgulayan Uncu, şu sözleri kaydetti:

“Göbeklitepe, 2012 yılında kurulan Avrupa Megalitik Kültür Rotası’na dahil edildi. Bu rota, bizim için daha nitelikli ve fazla yabancı ziyaretçi anlamına geliyor. Bu rota, İngiltere’deki tarihi anıt Stonehenge gibi dünyada çok fazla ziyaretçi çeken megalitik yapıları içinde bulunduruyor. Bu rota içeresinde 10 ülke var, bunların arasında Almanya, İspanya, İngiltere, Danimarka ve İtalya gibi ülkeler bulunuyor. Göbeklitepe de bu rotaya Türkiye’den giren ilk alan oldu. Göbeklitepe, bu alanların gözbebeği durumunda çünkü Göbeklitepe 12 bin yıllık geçmişiyle en eski alan olarak bu rotaya girdi.”

“ETKİNLİKLER ALMANYA’DA ORGANİZE EDİLECEK”

Rotanın genel kurul toplantısında artık Türkiye’nin de söz sahibi olacağını ifade eden Uncu, toplantıda Göbeklitepe’nin önemine ve etkisine ilişkin detaylı sunumlar yapacaklarını aktardı.

Göbeklitepe’nin insanlık tarihinin en önemli mihenk taşlarından birisi olduğunu her platformda belirttiklerini anlatan Uncu, sözlerini şu sözlerle noktaladı:

“Bizim de katılımızla 28 Nisan’da Avrupa Megalitik Kültür Rotası’nın genel kurulu Almanya’da gerçekleştirilecek. Avrupa’da her yıl nisan ayının son haftasında megalitik etkinlikleri yapılıyor. Biz bu kurulda, 10 ülkeden 25 temsilcinin katılımıyla beraber gelecek yıllarda ortak yapılacak etkinlikleri planlayacağız. Bu etkinlikler hem rotaları güçlendirecek hem de tarihi alanlardaki alt yapıyı güçlendirip, Avrupa Birliği fonlarına başvuru projeleri olacak ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir