İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU DEVRİM NİTELİĞİNDE DEPREM UYGULAMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Afet Eğitim Yılı Bakanlıklar Arası İş birliği Protokolü İmza Töreni’nde konuştu. Bakan Soylu, deprem için yapılan hazırlıkları, bu yıl içinde planlanan hedefleri duyurdu. Bakan Soylu, ülke genelinde görülen depremlerin yüzde 43 bin arttığını ifade ederken, bu yıl 51 milyon kişiye afet eğitimi verilmesi için çalışılacağını söyledi.

“AFET BİLGİSİ EŞİTTİR HAYAT BİLGİSİ”

İçişleri Bakanı Soylu, Ankara’da Afet Eğitim Yılı Bakanlıklar Arası İş birliği Protokolü İmza Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Soylu, deprem aplikasyonunun bundan sonra alınacak akıllı telefonlara yüklenmiş olarak satılmasının planlandığını ifade etti. Soylu, deprem sırasında enkaz altında kalanların uygulama ile konum bildirme şansının da olacağını ifade etti. Soylu, afet eğitiminin önemine dikkat çekti, ‘Afet bilgisi eşittir hayat bilgisi’ dedi.

Soylu, deprem öncesi atılacak her adımın, yapılacak her yatırımın çok kıymetli olduğunu ise, ‘Deprem öncesi 1 liralık yatırım deprem sonrası 7 liralık yatırımdan önemlidir’ ifadeleri ile anlattı.

“İSTANBUL’DA TOPLANMA ALANINI 5 BİN 426’YA ÇIKARDIK”

Deprem konusunda alınan tedbirlere değinen Bakan Soylu, İstanbul’da toplanma alanı sayılarını artırdıklarını ifade ederek, “İstanbul’da 2 bin 900 olan toplanma alanını 2-3 ayda 5 bin 426’ya çıkardık. Kişi başına düşen toplanma alanı 1,29 metrekareydi, bunu 2,85 metrekareye çıkardık. Daha da artırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“KENDİMİZİ 7’NİN ÜZERİNDEKİ BİR DEPREME HAZIRLIYORUZ”

Depreme karşı hazırlandıklarını belirten Bakan Soylu, “Polis arama kurtarma birimini de kurduk. Yaklaşık bini aşkın polis arama kurtarma birimine geçen gün eğitimleri verildi ve aynı zamanda da bu eğitimler devam ediyor. Yaklaşık 2 binin üzerine çıkacak. Peki yetti mi? Hayır. Yerel yönetimlerimizden istifade ediyoruz. Ama yine deprem anında beslenme gibi Kızılay’ın en önemli çalışma grubunda olan alanı da takviye ettik. Kapasitesini artırdık. Hem Türkiye Belediyeler Birliği ile yani onlar yaklaşık 10 bin kapasitelik bir mobil mutfak yaptılar. Bu bizim için kıymetli. Aynı zamanda Jandarma Komutanlığımız yapıyor. 1-2 ay içerisinde gerçekleşecek. Emniyet 10 bin kapasitelik bir mutfak yaptı. Bunların hepsi modern mutfaklar. Hakikaten gün geçtikçe kabiliyetini geliştiren ve orada yardımcı olabilecek, orada kendimizi 7’nin üzerindeki bir depreme hazırlıyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Soylu’nun konuşmasının ardından protokoller imzalandı. Protokoller İçişler Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Mehmet Selim Bağlı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, AFAD Başkan Vekili Hamza Taşdemir ve Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürü Bilal Durdalı tarafından imzalandı. Tören toplu fotoğraf çekimi ve hediyeleşme merasimi ile devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir