İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Lütfen özür dileyin ve yalan söylemeyi bırakın

İngiliz basınında yer alan Pakistan ve Türkiye’de göçmen merkezleri kurulacağı yönündeki iddiaya tepki gelmişti.

Tepkilerin ardından BBC Türkçe’den yapılan açıklamaya göre, dün yayınladıkları haberde “bir atıf hatası yapıldığı” belirtildi. BBC Türkçe’nin yaptığı açıklama sonrası İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Altun, “İngiltere Savunma Bakanının “olmayan ifadeleri” üzerinden hükümetimize saldıranları üzecek bir haberimiz var! Başta BBC Türkçe olmak üzere bu yalanı dolaşıma sokan medya kuruluşları biz yalanlarını ortaya çıkarınca ilgili paylaşımlarını sildiler.” diye ifade etti.

BBC Türkçe’den yapılan açıklamaya göre, dün yayınladıkları haberde “bir atıf hatası yapıldığı” belirtilerek, hem haberde, hem de başlıkta Wallace’a atfen “hükümetin Afgan mülteciler için Türkiye ve Pakistan’da işlem merkezleri kurulmasını” değerlendirdiği ifadelerine yer verildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Bunun aslında İngiltere Savunma Bakanı’na ait ifadeler olmadığını, İngiltere Savunma Bakanlığına atfen, Türkiye ve Pakistan’ın da düşünüldüğüne ilişkin bir niyet beyanı olarak Guardian ve Mail on Sunday gazetelerinde yer almış bir bilgi olduğunu, haberde ise sehven bakana atfen aktarıldığını belirtiriz.” denildi.

Bu “sorunun bir atıf hatasından kaynaklandığı” kaydedilen açıklamada, “Bu nedenle okuyucularımızdan/izleyicilerimizden özür dileriz.” ifadesine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir