Kırgızistan’da Bişkek Türk Okulu öğrencileri, resim sergisi açtı

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Bişkek Türk Okulu öğrencilerinin hazırladığı resimler, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kırgızistan Milli Kütüphanesi’ndeki Kırgızistan-Türkiye Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi’nde farklı tekniklerle çalışılmış resimlerden oluşan serginin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Törene, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan’ın eşi Mariya Doğan, Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Harun Karcı, Kütüphane Müdürü Nurjan İmankulova ve Türk okullarının müdürleri ile öğrenciler katılım sağladı.

Doğan, burada yaptığı konuşmada, bu yıl başlattıkları resim sergi çalışmalarının başarıyla tamamlandığına değinerek, resim çalışmalarının, çocuklarda ulusal değerlerin gelişmesine katkı sağlayacağına olan inancını dile getirdi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın önemli olduğunu ifade eden Karcı da şu sözleri sarfetti:

“Geleceğimizin teminatı çocuklarımızdır. Bizler, artık geleceğimizi onlara emanet edeceğiz. Dolayısıyla emanet edeceğimiz çocuklarımızın şimdiden bilim ve sanat gibi kendilerini geliştirecek her alanda etkin olmaları gerekiyor.”

Konuşmaların ardından cumhuriyet, demokrasi, milli egemenlik, doğa, Türk tarihi ve Kırgız tarihi büyüklerinin portrelerinden oluşan resim sergisi gezildi.

Resim sergisi kapsamında, Kırgız Türk Anadolu Kız Meslek Lisesi öğretmeni Cengiz Cirit, Türk ebru sanatı hakkında sanatseverleri bilgilendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir