Kovid-19 salgını Kuzey Kore’de son 24 saatte 21 kişinin ölümüne sebep oldu

Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana, önceki güne kadar ülkede salgının yayılmadığı iddiasında bulunan Kuzey Kore’de, son 24 saatte 21 kişi Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirdi.

Kuzey Kore’de, son 24 saatte 174 bin 440 kişide yüksek ateş teşhisi konuldu, böylelikle ülkede nisan sonundan bu yana yüksek ateşi olanların sayısı 524 bin 440’a kadar çıktı.

Yüksek ateş belirtisi görülen kişilerden 243 bin 630’u sağlığına kavuşurken, 280 bin 810’u tecrit edildi.

Son 24 saatte 21 kişinin yaşamını yitirdiği Kuzey Kore’de, son 2 günde ölenlerin sayısı 27’ye çıktı.

Bunların yanı sıra Kuzey Kore resmi medyası, yüksek ateş belirtisi gösteren 524 bin 440 kişi ile ve hayatını kaybeden 27 kişiden kaçına Kovid-19 teşhisi konulduğuna dair herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberine göre, yüksek ateş belirtisi olan kişilerw konulan tanılarda Kovid-19’un Omicron varyantı tespit edildi. Ancak test yapılan ve Omicron belirlenen kişi sayısına ilişkin detay aktarılmadı.

SALGINA KARŞI “BİRLİK OLMALIYIZ” MESAJI

Bu arada Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, katıldığı iktidardaki Kore İşçi Partisinin politbüro toplantısında salgını tarihsel anlamda “büyük bir felaket” olarak tanımladı.

Kim, salgının en kısa zamanda dengeli bir hale getirilebilmesi için halk ve hükümete birlik içinde olmaları hususunda çağrıda bulundu.

Ülkesinin salgını kontrol altına alabileceğine değinen Kim, yetkililere diğer ülkelerin salgınla başarılı mücadelelerinden ve Çin’in tecrübelerinden dersler çıkarmaları gerektiği çağrısında bulundu.

KCNA’nın haberinde, toplantıda tıbbi malzemelerin dağıtımının ele alındığı aktarıldı.

Toplantıda politbüro üyelerine sunulan raporda, ülkenin acil durum salgın ofisi yetkilileri, “aşırı ilaç almak gibi yanlışlar ve bilimsel tıbbi tedavi yoksunluğunun” ölümlerin çoğuna neden olduğunu söyledi.

Kuzey Kore, Dünya Sağlık Örgütünün düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programınca (COVAX) yapılan milyonlarca dozluk aşı teklifini kabul etmemişti.

Kuzey Kore, Kovid-19 salgınının kararlı tedbirler sayesinde ülkede yayılmadığını iddia ederken, kapatılan sınır kapılarının ülke ekonomisine ciddi darbe vurduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir