Malatya Türk somonu üretimiyle dünyaya açılıyor

Karakaya Baraj Gölü’ndeki havuzlarda yıllık 6 bin ton olan Türk somonu üretiminin yeni girişimlerle birlikte 14 bin tona kadar çıkması bekleniyor.

Karakaya Baraj Gölü’nde 2 yıl önce üretimine yoğunlaşılan ve ilk yıl bin ton ihraç edilen Türk somonunda üretim için yeni yatırımlar yapılıyor.

Geçen yıl 6 bin ton Türk somonu üretilen kentte, yeni yatırımların neticesinde üretim miktarının artması bekleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, girişimcilere verilen teşviklerle Karakaya Baraj Gölü’nün Türk somonu ve alabalık üretiminde cazibe merkezi haline geldiğini dile getirdi.

Barajdaki balık üretiminin geçmiş yıllarda 3 bin ton dolayında olduğuna işaret eden Macit, “Şu an 9 bin tonluk balık üretimi var, bunun 6 bin tonu Türk somonu. Bu balıkların büyük kısmı Rusya, Japonya ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.” İfadelerinde bulundu.

Yeni yatırımlarla üretimin ve ihracatın hızla artacağını belirten Macit, şu sözleri kaydetti:

“Malatya son yıllardaki yatırımla üretimde ikinci sıraya yükseldi. Bölgede kümeleşme oldu. Balık yetiştiriciliğinde ilimizde kümeleşmeyle birlikte yeni yatırımcılarımızın başvurusu var. Yeni yatırımlarla 9 bin ton olan balık üretimimizi 17 bin tona, 6 bin ton olan somon üretimimizi de 14 bin tona çıkaracağız ama bu rakam yeterli değil. Çünkü bulunduğumuz alanın kapasitesi 120 bin ton. 17 bin ton üretsek dahi henüz yolun başındayız. Kafeslerde üretilen balıkların ilimizde işlenmesi, paketlenmesi ve yurt dışına gönderilmesi için de çalışmalarımız var. “

Yatırımcılardan üçünün Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan destek alacağını aktaran Macit, “Bazı yatırımcılar alan kiralamasını gerçekleştirip çalışmalara başladı. Gelecek yıl itibarıyla çalışmaların tamamlanmasıyla üretime geçilecek.”söylemlerinde bulundu.

Macit, yurt dışından da yatırımcı ilgisiyle karşılaştıklarına değinerek, kenti ziyaret eden yatırımcıları havaalanında karşılayıp kendilerine sahayı gezdirip,  şehrin potansiyeli hakkında bilgilendirme sağlandığına dair açıklamalarda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir