MHP Lideri Devlet Bahçeli: Muhtemel savaşı doğru bulmuyoruz, savaş yanlıştır!

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, MHP grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamaları şu şekilde;

Şiddetin olduğu yerde hayır yoktur, huzur yoktur. Özellikle kızlarımızı, çocuklarımızı, masum insanlarımızı hedef alan şiddet dalgası hepimizin ortak şikayet konusudur. Beyaz gelinliğiyle evinden çıkması gereken bir kız çocuğu kefene sarılarak bu dünyadan göçmüştür. Şiddetin önüne geçmek mecburiyetindeyiz. Şiddete tolerans gösterilemez. Alçakları en ağır şekilde cezalandırmak hukukun temel görevi, hepimizin takibini yapması gereken başlıca konudur. Kadına yönelik saldırılar, medeniyet ilkelerimizin çiğnenmesi demektir.

26. dönemde TBMM’ye sunduğumuz ruh sağlığı yasa teklifinin bir an evvel görüşülüp yasalaşmasını, kadın cinayetleri, tecavüz suçlarında caydırıcı sonuçlar alabilmek için idam cezasının bile tartışmaya açılmasını, şiddeti özendirip teşvik edecek her türlü haberden ve yayından kaçınılmasını, üniversitelerin sosyoloji, psikoloji gibi bölümlerinde görev alan akademisyenlerin öncülüğünde ülkemizin şiddet haritasını çıkarmasını, toplumun her kesimine ulaştırılmasına önermiştim. Bugün de aynı çizgideyiz. 16 yaşındaki Sıla kızımız olmak üzere, cinayete maruz kalan tüm insanlarımıza Allah’tan rahmetler niyaz ediyorum.

HOCALI KATLİAMI: SOYKIRIM SUÇU İŞLENMİŞTİR

Küçük düşünenlerin gölgesiyle beraber gelecekleri de küçüktür. Biz ne geride kalacağız, ne yem olacağız ne de yutulacağız. Yürüdük mü tozumuza bile yetişemezler. Kim bizi yutmaya kalkarsa hepsinin birden nefesini keseriz. Bilmeyen varsa hatırlatayım; bizim adımız Türk milletidir. Bugün 3 kıtada 30 ayrı ülkede manevi anıtlarımız olan 80 şehidimiz ismimizin ne kadar geniş coğrafyalarda yankılandığının kanıtı değil de nedir. Doğal ve doğru olacağı üzere, nerede bir soydaşımız varsa gözümüz oradadır. Karabağ’dan Kırım’a, Kıbrıs’tan Kudüs’e varıncaya kadar 3 hilalin ayak izleri vardır, silinemeyecek adı ve sanı vardır. Hocalı bunlardan yalnızca bir tanesidir. Soydaşlarımızın kanı dökülmüş, canımızdan can gitmiştir. Hocalı hala tedavi edilmemiş bir yaradır. 7 bin nüfuslu Hocalı’da bir soykırım suçu işlenmiştir. 613 soydaşımız şehit edilmiş, geride kalanlar yerinden yurdundan edilmiştir.

Hocalı, stratejik değeri çok fazla olan yurt köşesidir, hala feryat etmektedir. Ermenistan’ın takip ettiği savaşlar, yeni topraklar politikası zor kullanılarak çöpe atılmış, Türk coğrafyası uyanışa geçmiştir. Türk’ün damarına basanlar, vatanına göz koyanlar, doğduklarına pişman edilmişlerdir.

Türk milletinin tek yürek olması zalimlere unutamayacakları bir ders vermiştir. Azerbaycan lehine sahada üstünlük kurulmasının önü açılmıştır. Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan anlaşma zaferi teyit eden tarihi bir belge hükmündedir. Dağlık Karabağ’ın bütünüyle Azerbaycan’a geçeceği zaman da gelecektir. Çünkü Hocalı Türk’tür, Dağlık Karabağ Türk’tür. Bu tarih gerçeğini kimse değiştiremeyecektir. Bir kere kalkan bayrak bir daha inmeyecektir, vatanımız bölünmeyecektir.

Yazılan senaryo vahimdir, tehlike büyüktür. Ermenistan’ın Karabağ’da zaman zaman tacizlerde bulunması maksatlı bir tutumun göstergesidir. Biz hiçbir devletle husumet kamplarına ayrılmayı da aklımızdan geçirmiyoruz ancak muhatap ülkelerden dürüstlük bekliyoruz. Bu beklentimizi karşılayan ülkelerle iyi komşuluk ilişkilerimizi sürdürmek vazgeçilmez bir amacımız olmalıdır. Hocalı’da şehit olan soydaşlarımıza Allah’tan rahmetler diliyorum.

RUSYA-UKRAYNA KRİZİ

Rusya ile Ukrayna arasında süregelen yüksek gerilim boyut değiştirmektedir. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Kiev’in kuşatılarak bir işgale hazırlık yapıldığını iddia etmiştir. Buna rağmen tehlikeli iddialara Rusya tarafından yalanlanmıştır, aynı Rusya balistik ve seyir füzeleriyle bir tatbikat yapmıştır. Bu tatbikatı Putin anbean takip etmiştir. Rusya-Ukrayna sınırında OHAL ilanlarının yapıldığı, sivillerin tahliye edildiği anlaşılmaktadır. Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma’da ayrılıkçı bölgelerin tanınması ve Putin’in buna resmen olur vermesi yangına körükle gitmekten başka bir anlam taşımamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir