“On5Sıfır7 Film Haftası”nın açılışı Atlas Sineması’nda düzenlendi

“On5Sıfır7 Film Haftası”nın açılışı Atlas Sineması’nda düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla 15 Temmuz Derneğinin düzenlemiş olduğu “On5Sıfır7 Film Haftası”nın açılış merasimi, Atlas Sineması’nda düzenlenmiştir.

Açılışa konuk olarak katılan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Türk halkının tarihten bu yana içeriden ve dışarıdan her zaman müdahalelere maruz kaldığını belirterek, “15 Temmuz hain FETÖ kalkışmasının arkasında neler olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Türkiye’ye hangi bedeller ödetmek istediklerini de gayet iyi biliyoruz. Ama o akşam, bir ruh gibi 80 milyon vatandaşımızla bir aksiyona dönüştü.” ifadelerinde bulundu.

Demircan, 15 Temmuz’da yaşananları aktarmanın en önemli hususlarından birisinin kültür olduğunu belirterek, açıklamalarının devamında ise konuşmasına şu şekilde devam ederek sürdürdü.

“Şiirler yazacağız. Filmler çekeceğiz. Bugün burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sinema çok etkileyici bir araç. (Film haftasındaki) 17 film inanılmaz. Fragmanlarına bakarken bile çok etkilendim. Hepsinin izlenmesi lazım. Bu dünyada zalimlere karşı mazlumların iş birliğini gerçekleştirecek mekanizma da yine beyazperdeden geçecek. 15 Temmuz’u anlatacak daha çok çalışmalar yapmamız lazım.”

15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç ise konuşmasında insanların konumları her ne olursa olsun elde edecekleri menfaatlerle insanları katletmenin, sömürmenin hiçbir izahı olmadığının altını çizerek. “Bizim gönül dünyamızda böyle bir şey olamaz. 15 Temmuz karşısında o gün milletimiz nasıl buna karşı koyduysa yarın da böyle bir şey olacaksa bizim çocuklarımız, torunlarımız bunların karşısında duracak. Çünkü bu millet özgürlüğün ve bağımsızlığın ne manaya geldiğini bilen bir millet. Gönül dünyamızda böyle bir zenginlik ve anlayış var.” diye açıklamalarda bulundu.

On5Sıfır7 Film Haftası Genel Sanat Yönetmeni ve sinema eleştirmeni İhsan Kabil ise programı çok kısa bir süre zarfında sunduklarını bildirerek, dünya ve Türk sineması içerisinden “Darbe, Direniş ve Özgürlük” başlıkları çerçevesinde 17 film seçtiklerini dile getirdi.

Film haftası içeriğinde sinema tarihinin önde gelen yapımlarına özellikle yer vermeye çalıştıklarını dile getiren Kabil, Amerika ve Avrupa sineması haricinde farklı coğrafyalardan seçmeler yaptıklarını aktardı.

Açılışta ayreten AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’de açıklamalarda bulunmuştur.

logo
logo

“On5Sıfır7 Film Haftası”nın açılış merasiminde bununla birlikte FETÖ’nün yapılanmasını, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) sızma girişimlerini konu alan TRT 1 yapımı olarak sunulan  “Mahrem” adlı belgeselin de galası yapılmıştır.

İlk bölümünün ekrana yansıtıldığı etkinlikte oyuncu kadrosuyla birlikte sahneye çıkan belgeselin yapımcısı Halis Cahit Kurutlu, konuşmasında ise :

“Belgeselde 50 yıllık bir casusluk faaliyetinin 15 Temmuz günü bir terör eylemine dönüş hikayesini anlatıyoruz. Sıradan bir Anadolu insanının, sade bir vatandaşın çocuklarının evlerine nasıl sızdılar, nasıl devşirdiler, belki doğru yetiştirilirse milletine faydalı olabilecek çocukları, 15 Temmuz’da nasıl canavara dönüştürdüler bunu anlatıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Belgeselin yönetmeni Hamit Coşkun ise çekim esnasında zorlu bir sürecin içerisinden geçtiklerini anlatarak, ekip ve oyuncu arkadaşlarına teşekkürlerini sundu.

Etkinliğe, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın yanı sıra kültür ve sanat camiasından çok sayıda katılım olmuştur.

Atlas Sineması, İstanbul Sinema Müzesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gösterimlerinin yapılacağı etkinlik, 12 -18 Temmuz arasında ücretsiz olarak katılım sağlanacaktır

Hafta dolayısıyla ayreten “Sinemada Darbe ve Direniş Teması” başlıklı bir panel de planlanmıştır.

“Darbe-Direniş-Özgürlük” temasının temel kavramsal çerçevesini ön planda tutulduğu proje ve etkinliklerle ilgili geniş kapsamlı bilgi için “www.on5sifir7filmhaftasi.com” sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir