Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Öğretmenlerimizdeki aşılanma oranı Türkiye ortalamasının üzerinde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “En az bir doz aşısını yaptırmış öğretmen ve çalışanların oranı yüzde 88, iki doz aşısını tamamlayanların sayısı ise yüzde 75’i buldu. Öğretmenlerimizdeki aşılanma oranı Türkiye ortalamasının üzerinde” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar:

“Tünelin ucu göründü diyebiliriz”

Bugün 18 yaş üzeri vatandaşımız yüzde 70’inden fazlası aşılanmış durumda. 12 yaş üstü de 15 yaş üstünde olduğu gibi aşıyı tercihe bağlı yaptırabilir. Tünelin ucu göründü diyebiliriz. 

“Vefat edenlerin yüzde 90’ı aşısız ya da eksik doz aşılı”

Aktif vakalarımızın yüzde 81’i tam aşılı olmayan kişilerdir. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yüzde 90’ı da yine tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın da yüzde 90’ı tam aşı olmayan ya da eksik doz aşı olan kişilerdir.

“Okulları açık tutmak en önemli ödevimizdir”

Okulları açık tutmak en önemli ödevimizdir. Tüm gayretimiz yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamak. Çocuklara okulda hastalık bulaşır mı sorusu sorulabilir. Bunu düşünüyorsak önce kendimiz tedbirlere uymalıyız. Bu dönemde öğretmenlere, öğrencilere örnek olmalıyız. Yeni dönemde salgın okulların kapanma sebebi olmayacak. Çünkü elimizde artık aşı var.

“Aşısızların okula alınmama gibi bir durumu olmaz”

Aşısızların okula alınmama gibi bir durumu olmaz. En az bir doz aşısını yaptırmış öğretmen ve çalışanların oranı yüzde 88, iki doz aşısını tamamlayanların sayısı ise yüzde 75’i buldu. Öğretmenlerimizdeki aşılanma oranı Türkiye ortalamasının üzerinde. Öğretmenlerimiz kadar velilerimiz de aynı sorumluluğu taşıyor. 

“Yeni dönemde vakalarımız ağırlıklı genç yaş grubunda”

Vaka sayılarında artışın giderek devam ettiğini ve bu rakamların da aslında yüksek olduğunu düşünüyoruz. Varyantların da devreye girmesiyle bulaşıcılık artıyor. Vakaların en yoğun yaş grubu 15-45 arası, vaka sayısı bu nedenle yükseldi. Şu dönemde kısıtlamayı devreye almadık. Bizim aşı oranımızı her geçen gün artırmamız gerekiyor. Aşının belli düzeyde bulaşı da önlediğini biliyoruz. 

“Yüzde 80-90 oranında aşının koruduğunu görüyoruz”

Tam doz aşısı olanlar da kaybedilebiliyor, oranı yüzde 10. Yüzde 80-90 oranında aşının koruduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımızın aşılarını erken dönemde yaptırmalarının önemli olduğunu söylüyoruz. 

“Sputnik aşısının gelmesi için gayret içindeyiz”

Birinci ve ikinci doz Sputnik aşısının gelmesi için gayret içindeyiz. Sinovac aşısı için Çin ile yatırım ve teknoloji transferini görüştük, uzun sürmeyeceğini söylediler.

“Tek doz aşı korumuyor, iki doz aşının mutlaka yapılması gerekiyor”

Tek doz aşı korumuyor, iki doz aşının mutlaka yapılması gerekiyor. Bir an önce aşılarımızı tamamlamalıyız. İsrail’deki çalışmalar mRNA aşısında 7-8 ay sonra hatırlatma dozu gerektiğini gösteriyor. İnaktif aşı için 3. doz aşı çok önemli.

“Aşısı tamamlanmış kişi sayısı 35 milyon”

Aşısı tamamlanmış kişi sayısı 35 milyon. Bu kişilerin vaka yükü yüzde 13, hastane yükü yüzde 10. Türkiye’de toplam doz aşı miktarı 95 milyonu geçti. Avrupa ülkelerinde bizden fazla aşı yapan Almanya dışında başta bir ülke yok.

‘Kapalı mekanlar için PCR uygulamasını gündemimize almadık’

AVM, restoran ve kafeler için PCR uygulamasını gündemimize almadık, önümüzdeki dönemde salgının ülkemizin gündeminden düşeceğini düşünüyorum. 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in konuşmasından öne çıkanlar:

“Okullarda alınması gereken önlemler rehberini valiliklere gönderdik”

6 Eylül’de okullarımızı haftada 5 gün açıyoruz. Okullarda alınması gereken önlemler rehberini tüm valiliklere gönderdik. Salgından en az düzeyde etkilenmek için sağlığı önceleyen kararlar aldık. Uzaktan eğitim asla yüz yüze eğitimin yerine geçmez. Çocuklarımızdan daha fazla fedakarlık isteyemeyiz, gerekli adımları attık ve atmaya devam ediyoruz. 

“58 bin okulumuz için 113 bin kişilik temizlik personeli görevlendirildi”

Tüm okullarımıza temizlik malzemesi ihtiyaçlarını gönderdik. Okullarımızın hijyen ihtiyaçlarını karşılayacak güce sahibiz. 2021-2022 eğitim öğretim yılında 650 milyon TL’yi tüm illerimize ve okullarımıza göndermiş bulunuyoruz. 58 bin okulumuz için 113 bin kişilik temizlik personeli görevlendirildi.

“Kurallara riayet edelim ki okullarımız kapanma sorunuyla yüz yüze kalmasın”

Okullarımızın bir daha hiç kapanmaması ve eğitimin kesintiye uğramaması için tüm personelimize bir kez daha çağrı yapmak isterim: Tüm kurallara harfiyen uyalım. Milli Eğitim Bakanlığı olarak üzerimize düşen tüm görevleri aldık. Kurallara riayet edelim ki okullarımız kapanma sorunuyla yüz yüze kalmasın. Okullarımız ilk açılan ve son kapatılan yerler olmalıdır. Şu ana kadar öğretmenlerimiz açısından PCR testi konusunda bir problem bize ulaşmadı. 

YÖK Başkanı Erol Özvar’ın konuşmasından öne çıkanlar:

“Salgın ortamında yükseköğretimi sürdürmeyi başardık”

1,5 seneden beri yükseköğretim kurumları eğitimine ara vermeden bütün kurumlarımız, üniversitelerimiz akademik faaliyetlerine devam etmektedir. Bu salgın sürecinde kampüslerimizi ve üniversitelerimizi kapatmadık. Salgın sebebiyle eğitim öğretim faaliyetlerini uzaktan yapmaya karar verdik. Salgın ortamında yükseköğretimi sürdürmeyi başardık.

“Yeni akademik yılda eğitim öğretim yüz yüze yapılacak”

Yeni bir akademik yılına giriyoruz. Bu ayın sonlarına doğru belki ekim ayının başında açmış olacağız. Bu yeni yıl açılış yılında biz Yükseköğretim Kurulu olarak ve üniversiteler olarak eğitimi yüz yüze sürdürme kararı aldık.

“Üniversitelerimiz hangi dersleri yüz yüze, hangi dersleri çevrimiçi yapacağını belirledi”

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyelerimizin tavsiyeleri ile hazırlanan kılavuzu üniversitelerle paylaştık. Yerleşkelerde alınması gereken tüm tedbirler alındı. Kampüslerdeki tedbirler yurtlarda da geçerli olacak. Üniversitelerimiz salgın boyunca eğitimin aksamaması için harmanlanmış eğitim modellerinden faydalanabilecek. Salgının seyrine göre derslerin bir kısmı uzaktan yapılabilecek. Üniversitelerimiz hangi dersleri yüz yüze, hangi dersleri çevrimiçi yapacağını belirledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir