Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 günlük vaka sayılarının haziranda 1000’in altına düşeceğini öngörüyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, “Haziran itibarıyla sayıların 1000’in altına düşeceğini düşünüyorum. Yani haziran sonundan itibaren daha da rahatlayacağız.” söylemlerinde bulundu.

Özellikle son bir aydır vaka sayılarında anlamlı bir düşüş olduğunu, hastaneye, yoğun bakıma ihtiyacın yok denecek kadar azaldığını dile getiren Turan, bu bağlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Koronavirüs Bilim Kurulunca kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunun kaldırılmasıyla ilgili kararını açıkladığını belirtti.

“VAKA SAYILARININ AZALMASI MASKE KARARINDA ETKEN OLDU”

Prof. Dr. Turan, maske kararında etkili olan sebeplere dair, “Birinci önemli parametre; vaka sayılarındaki azalmaydı, yani hastalığın toplumdaki yaygınlığı azaldı. İkinci neden; Omicron varyantının hastalık şiddetinin oldukça düşük olması, hastaneye ve yoğun bakıma yatış oranlarını artırmaması. Bu iki önemli nedenden dolayı maske kullanımıyla ilgili kararları aldık ” dedi.

Sürekli bireysel tedbirlere dikkat edilmesinin önemini vurgulayan Turan, Kovid-19 semptomları bulunan, hastalıkla ilgili şüphe duyan kişilerden maske takmalarını istedi.

“HAZİRAN AYINDA 1000’İN ALTINA İNECEK”

Sağlık kuruluşları ve toplu ulaşımda maske kullanım zorunluluğunun vaka sayıları 1000’in altına düşene kadar süreceğini ifade eden Turan, sözlerine şöyle devam etti:

“Vaka sayısı 1000’in altına indiğinde, hastalığın toplumdaki yaygınlığı iyice azaldığında pek çok alandan da maske kalkacak gibi görünmekte. Şu an mayıs ayına yaklaşıyoruz ve vaka sayıları 2 binlere kadar indi. Haziran itibarıyla sayıların 1000’in altına düşeceğini düşünüyorum. Yani haziran sonundan itibaren daha da rahatlayacağız gibi duruyor.”

“BİLİM KURULU TOPLANTIMIZ ÇOK DUUGUSAL GEÇTİ”

Turan, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun 26 Nisan’da son kez toplandığının hatırlatılmasına  istinaden, “Son Bilim Kurulu toplantımız oldukça duygusaldı. Olağanüstü bir durum olmadığı sürece tekrar toplanmayacağız. Cumhurbaşkanımızın teşekkürleriyle biz de çok mutlu olduk. Sonuçta bu bir gönül işiydi, mesleğimizi severek yapıyoruz, bu görevi de onurla yaptık.” sözlerini sarf etti.

Bilim Kurulu olarak son 2 yılda çok yoğun mesai harcadıklarını ifade eden Turan, salgında sona yaklaşılması anlamına da geldiği için toplantıların sona ermesinden mutluluk duyduklarını belirtti.

“KAYBEDİLEN ARKADAŞLARIMIZI UNUTMAYACAĞIZ”

Prof. Dr. Turan, salgına karşı en ön safta mücadele eden tüm sağlık çalışanlarını tebrik edip, teşekkürlerini sunarak, “Çok önemli bir savaş, seferberlik haliydi. Bu savaşta tüm dünyaya da örnek olduk. Kaybettiğimiz sevgili meslektaşlarımızın, çok yakın arkadaşlarımızın acısı hep içimizde.” İfadelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir