Sağlık Bakanlığı Türkiye’de ‘maymun çiçeği’ vakasına rastlanmadığını duyurdu

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Türkiye’de bugüne kadar “maymun çiçeği” vakasına rastlanmadığını duyurdu.

Genel Müdürlüğün internet sayfasından yayınlanan yazıda, maymun çiçeğinin (monkeypox) kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalık olduğu, “ortopoksvirüs” ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklandığı ifadeleri yer aldı.

İnsan vakalarının büyük bir bölümünün, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika’da rastlandığı hastalığın, temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla, damlacık maruziyeti ile bulaşabildiğine değinilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar, ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir. Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü kapsamında, diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulunularak, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir