TÜRK DOKTORDAN LÜBNANLI HASTAYA KALP AMELİYATI

Lübnanlı doktorların daveti üzerine Beyrut’a giden Prof. Dr. Kervan, kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda yatan hastanın riskli ameliyatını başarıyla yaptı.

başkenti Beyrut’taki bir hastanede yoğun bakımda yatan 50 yaşındaki Fransız erkek hastada, şiddetli kalp yetmezliği nedeniyle diğer organ bozuklukları meydana gelmeye başladı.Genel sağlık durumunun ağırlaşması üzerine solunum cihazına bağlanan hastaya acilen yapay kalp cihazı takılması veya kalp nakli yapılması gerektiği belirlendi.Beyrut’taki doktorlar, benzer kritik ameliyatları başarıyla gerçekleştiren Ankara Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Ümit Kervan’dan yardım istedi.

Kervan, yaptığı açıklamada, hastanın, kalp nakli için ülkesi Fransa’ya gönderilmek istendiğini ama Lübnanlı doktorların, bu yolculuğu, sağlığı açısından riskli ve zor olacağı için uygun bulmadıklarını belirtti.Hastanın sağlık durumuna ilişkin bilgilerin, ulaşmasının ardından ekip olarak değerlendirdiklerini ve ameliyatı yapabileceklerine karar verdiklerini anlatan Kervan, “Bizim ameliyat tekniklerimiz, diğer ülkelere göre biraz daha farklı. Çünkü bu ameliyatlarda oldukça fazla tecrübemiz var. Türk hekimler, özellikle yapay kalp cihazıyla uğraşan kalp nakil ekipleri dünyada lider durumdalar. Sadece bizim ekibimiz değil hepsi bu konuda çok tecrübeliler.” dedi.Kervan, ameliyatı yapmak için Lübnan’a gittikten sonra öncelikle operasyona katılacak ekibe eğitim verdiğini belirterek, “Eğitimin ardından hastayı ameliyata aldık. Ameliyatı başarıyla gerçekleştirdik ve yapay kalp cihazını taktık. Ayrıca oradaki hastanede bulunan tüm sağlık personeline yapay kalp cihazının nasıl takıldığı, hastaların nasıl takip edildiği ile ilgili de eğitimler verdik.” bilgisini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir