Türkiye ile Azerbaycan arasındaki iş birlikleri ortak teknoparkla devam ediyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Azerbaycan’da temaslarda bulundu. Görüşmeler sonucunda Türkiye ile Azerbaycan arasında ortak teknopark kurulmasına yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

Bakan Varank, TEKNOFEST Azerbaycan’a katılmak için gittiği Bakü’de Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanı Reşat Nebiyev’le görüşme sağladı.

Varank, görüşmede teknoloji geliştirme bölgelerinin önemine değindi, Türkiye olarak 92 teknopark ve 1600’ün üzerinde Ar-Ge ile tasarım merkezi ile önemli bilgi ve tecrübeye sahip olduklarını ifade etti.

Türkiye’deki teknoparklarda 8 bine yakın firmanın faaliyet içerisinde olduğunu vurgulayan Varank, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Teknoparklarımızdan bugüne kadar 7 milyar doların üzerinde ihracat yapma başarısını gösterdik. Bu çerçevede ekiplerimiz Bakü’de bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulması için uzun süredir çalışıyor. Kurulacak teknoparkın paydaşlarının belirlenmesi, yönetici şirketin oluşturulması, mekanın belirlenmesi, kuluçka merkezinin kuruluşu, üniversitenin belirlenmesi üzerine çalışmalarını yürütüyorlar. İnşallah bugün imzalayacağımız mutabakat zaptı ile en kısa sürede de teknoparkın faaliyete geçmesini umuyoruz.”

Görüşmenin akabinde Varank ve Nebiyev, “Teknopark Mutabakat Zaptı”nı imzaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir