Türkiye olimpiyat madalya sayısı 98 oldu

Dünyanın en büyük spor organizasyonunda ilk kez Londra 1908’de temsil etmiş olan Türkiye, Tokyo 2020‘ye kadar 6 farklı branşta 39 altın, 25 gümüş ve 27 bronz olmak üzere 91 madalya topladı.

Türkiye, Tokyo 2020’de okçulukta Mete Gazoz ile altın, tekvandoda Hakan Reçber ile Hatice Kübra İlgün, güreşte Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar, cimnastikte ise Ferhat Arıcan ile bronz madalya aldı. Oyunlar öncesi 91 madalya sayısı varken , burada alınan derecelerle 97’ye taşındı.

Olimpiyatlarda ilk kez Tokyo 2020’de temsil edilen karatede Eray Şamdan, gümüş alarak Türkiye’ye bu branştaki ilk madalyayı kazandı. Karatede ki tarihi başarıyla Türkiye olimpiyat oyunlarında topladığı madalya sayısı 40’ı altın, 26’sı gümüş, 32’si bronz olmak üzere 98 oldu.

Türkiye’nin Tokyo’daki madalya sayısı da 1 altın, 1 gümüş ve 5 bronz olmak üzere 7 oldu.

Karatede olimpiyat madalyası alan 9. branş

Tokyo 2020 öncesinde Türkiye, olimpiyatlarda kazandığı toplam 91 madalyanın tamamını atletizm, boks, güreş, halter, judo ve tekvando branşlarında kazandı.

Ay-yıldızlı sporcular, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda okçuluk ve cimnastiğin ardından karate de ilk madalyasını aldı. Böylece Türkiye’ye olimpiyat madalyası getiren branş sayısı 9’a ulaştı.

Boksta 2 madalya garanti

Tokyo 2020’de Türkiye’yi temsil eden boksörlerden 51 kiloda Buse Naz Çakıroğlu, 69 kiloda da Busenaz Sürmeneli, finale çıkarak madalyayı garantiledi.

Henüz final maçlarını oynamayan iki sporcunun madalya rengi daha belli olmadı. Milli boksörlerin karşılaşmalarını tamamladıklarında Türkiye’nin olimpik madalya sayısı 100 olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir