Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Bugün Nazizm’e karşı zafer bayramımızı kutluyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 2. Dünya Savaşı’nda kazanılan zaferin kutlandığı 9 Mayıs ile ilgili yaptığı konuşmasında, “Bugün Nazizm’e karşı Zafer Bayramı’nı kutluyoruz ve kimsenin zaferimizi ilhak etmesine izin vermeyeceğiz.” sözlerini kaydetti.

Zelenskiy, 9 Mayıs dolayısıyla yayınladığı video mesajında, “Hitler karşıtı koalisyonun bir parçası olarak Nazizm’i yenen atalarımızla gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Rusya’nın, Ukrayna’nın, 9 Mayıs’ı ve Nazizm’e karşı kazanılan zaferi kutlamayı reddedeceğini hayal ettiğini, oysa 2. Dünya Savaşı’nda milyonlarca Ukraynalının Nazizm’e karşı savaştığını, Nazileri Luhansk ve Donetsk’ten, Yalta, Simferopol, Kerç ve tüm Kırım’dan kovduğunu, Herson, Melitopol, Berdyansk ve Mariupol’u işgalcilerden kurtardığını vurgulayan Zelenskiy, “(Atalarımız) Nazileri, Ukrayna’nın dört bir yanından kovdular ama bu şehirler bize ilham veriyor, işgalcileri kesinlikle kendi topraklarımızdan süreceğimize dair bize inanç veriyor.” söylemlerinde bulundu.

Zelenskiy, “Bu iki ordunun savaşı değil, bu iki dünya görüşünün savaşıdır. Biz kendi yolumuza giden özgür insanlarız. Kimseye toprağımızdan bir parça vermeyiz. Bugün Nazizm’e karşı Zafer Bayramı’nı kutluyoruz ve kimsenin zaferimizi ilhak etmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

“O ZAMAN KAZANDIK VE ŞİMDİ DE KAZANACAĞIZ”

Zelenskiy, atalarının zaferi boşa gitmesin diye her zaman kendileri, özgürlükleri ve bağımsızlıkları için savaştıklarına değinerek “Atalarımız bizim özgürlüğümüz için savaştılar ve kazandılar. Biz de özgürlüğümüz ve çocuklarımızın özgürlüğü için savaşıyoruz ve bu nedenle kazanacağız.” açıklamalarında bulundu.

Atalarının 2. Dünya Savaşı’nda yaptıklarını asla unutmayacaklarını ifade eden Zelenskiy, “‘Tekrar edebiliriz.’ demiyoruz, çünkü Hitler rejiminin korkunç suçlarını zaten tekrarlayan, Nazi felsefesini miras alan, yaptıkları her şeyi kopyalayan 2 bin 194 günlük savaşın tekrarlanmasını ancak bir deli isteyebilir.” benzetmesini yaptı.

Zelenskiy, çok yakında Ukrayna’nın iki Zafer Günü’nün olacağını dile getirerek “O zaman kazandık ve şimdi de kazanacağız. Ve Hreşçatik (meydanı) zafer geçit törenini görecek. Ukrayna’nın zaferini.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir