Ukrayna’da genel seferberlik ilan edildi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy genel seferberlik kararını imzaladı.

90 günü kapsayacak 

Ukrayna Devlet Başkanlığından paylaşılan kararnameye göre, yürürlüğe girdiğinden itibaren seferberlik 90 günü kapsayacak.

Seferberlik kararının, Rusya’nın askeri harekatı nedeniyle ülkenin savunmasını güçlendirmek için Ulusal Savunma ve Güvenlik Konseyinin önerisi kapsamında alındığı anlatıldı.

Kaç kişinin silah altına alınacağı belirlenecek

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, seferberlik kapsamında kaç kişinin silah altına alınacağını belirleyecek.

Zelenskiy, ayrıca, 137 Ukrayna askerinin öldüğünü, 116’sının yaralandığını açıkladı. 

“Ukrayna yalnız”

Zelenskiy, açıklamasında, “Ukrayna yalnız, Batı sadece vereceği destek hakkında konuşuyor” dedi. 

AB’ye doğal gaz ve petrol ambargosu çağrısı

Zelenskiy, Facebook’tan yaptığı açıklamada, olağanüstü AB Konseyi toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerekli cevabı almazsa, daha ileri gideceğini anlatan Zelenskiy, bir an önce Rusya’ya karşı güçlü ekonomik yaptırımlar ile doğal gaz ve petrol ambargosu uygulanması gerektiğini söyledi.

Vladimir Zelenskiy, ayrıca Donbas’ta barışı koruma operasyonunun desteklenmesi gerektiğini aktararak, şu anda uluslararası güvenlik garantilerine ihtiyaçlarının olduğuna dikkati çekti.

“Santralin güvende olduğunu söylemek imkansız”

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihayl Podolyak, Rus güçlerine karşı Çernobil Nükleer Santrali’nin kontrolünü kaybettiklerini duyurmuştu.

Rusların saldırısından sonra santralin güvende olduğunu söylemenin imkansız hale geldiğini anlatan Podolyak, bunun Avrupa için en büyük tehditlerden birisi olduğunu söylemişti.

ABD Savunma Bakanlığından bir yetkili de Rus birliklerinin Belarus üzerinden Kiev’e doğru 3 hat üzerinden ilerlemeye başladığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir