Ukrayna’da sıkı yönetim ilan edildi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ülke çapında sıkıyönetim ilan etti.Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Mümkün olduğunca evde kalın” dedi ve ülke genelinde sıkıyönetim ilan etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya operasyonunun ardından Zelenskiy’nin ill açıklaması “eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa, kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız” olmuştu.Zelenskiy ayrıca şu açıklamaları yaptı:”Rusya, altyapımız ile sınır muhafızlarımıza yönelik füze saldırıları düzenledi. Ülkenin pek çok kentinde patlamalar meydana geldi.”

Putin’den “silahlarınızı bırakın” çağrısıRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, perşembe sabahı televizyonda yayınlanan bir konuşmasında, Ukrayna’nın doğusundaki muharebe bölgesinde bulunan Ukraynalı askerlere silahlarını bırakıp evlerine dönmeleri çağrısında bulundu.Bölgedeki ayrılıkçı sözde yönetimlerin Rusya’dan askeri yardım talebinde bulunduklarını anımsatan Putin, bu durum sonrasında özel bir askeri operasyon düzenlemeye karar verdiğini dile getirdi:”Operasyonun amacı sekiz yıldır Kiev rejimi tarafından istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumaktır. Rusya Federasyonu vatandaşlarına da dahil olmak üzere sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenleri adalete teslim etmenin yanı sıra Ukrayna’nın Nazizm’den ve militarizmden arındırılması için çaba göstereceğiz.”

Biden: Dünya Rusya’dan hesap soracak

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlatan Rusya’ya “ölüm ve yıkımdan yalnızca Rusya sorumludur. Dünya Rusya’dan hesap soracak” dedi.Rusya’nın nükleer güç sahibi olduğu vurgusuPutin, olası kan dökülmesinin tüm sorumluluğunun tamamen Ukrayna yönetiminin olacağını ifade ederek, “Askeri alana gelince, modern Rusya, SSCB’nin çöküşünden ve nükleer potansiyelinin önemli bir bölümünü kaybettikten sonra bile bugün en güçlü nükleer güçlerden biridir. Ayrıca, en son silah türleri bakımından bir dizi alanda belirli avantajları vardır. Bu bağlamda, Rusya’ya doğrudan bir saldırının potansiyel bir saldırgan için yenilgiye ve korkunç sonuçlara yol açacağından kimsenin şüphesi olmasın.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir