Yeni Türk zırhlılarından dikkatleri üzerine toplayan Eren Bülbül detayı

Katmerciler firması, Eren Bülbül’ün adını verdiği EREN, yeni zırhlı aracı HIZIR II, KIRAÇ ve UKAP’la IDEF Savunma Fuarında sergilenecek.

Katmerciler, 17-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek 15’inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF’21’e ikisi yeni olmak üzere üstün niteliklere sahip olan dört araçtan oluşan güçlü bir portföyle katılıyor. Şirket iki yeni zırhlı aracının tanıtımını ilk kez IDEF’21’de yapacak.

İlk tanıtım EREN’in

Yeni araçlardan ilki, Katmerciler’in zırhlı savunma aracı zincirinin yeni halkası olan 4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN. 11 Ağustos 2017 tarihinde Trabzon Maçka’da terör örgütü tarafından katledilen 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün adı verilen EREN, ilk kez bu fuarda sektörle buluşacak. Terörle etkin mücadelede özellikle hem şehir içi operasyonlarda güvenlik güçlerinin yeni gücü olacak olan EREN, meskûn mahalde yüksek manevra ve performans sergileyecek bir şekilde geliştirildi.

EREN, Katmerciler’in taktik tekerlekli zırhlı aracı HIZIR’dan daha küçük ölçekli bir araç olarak tasarlandı. Düşük silueti, dar ve kısa gövde yapısı, kısa dönüş yarıçapı ile meskûn mahalde yüksek manevra ve performans sergileyecek yapıya sahiptir. Yüksek karın altı mesafesi, üstün tırmanma ve yan eğim kabiliyetleri, yüksek yaklaşma ve uzaklaşma açıları ile dikkat çekmektedir.

Yüksek balistik korumaya sahip olan araç, ileri zırhlı teknolojisiyle mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı güçlü bir koruma sağlıyor. Araç, hem şehir içi hem kırsal kesimlerde rahat kullanımıyla dikkat çekerken farklı iklim koşullarına uyum sağlayacak şekilde geliştirildi. Uzaktan kumandalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde olan hedeflere atış yapabiliyor, otomatik hedef takip sistemi bulunuyor.

İkinci tanıtım ihracat başarısı yakalayan HIZIR’ın 2. jenerasyonu için

Katmerciler’in lansmanını yapacağı ikinci araç, 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR II olacak. HIZIR II, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı lansmanla 2016 yılında sektöre sunulan, kısa sürede ülkemiz savunma envanterine girmekle kalmayıp çeşitli ülkelere ihraç edilen HIZIR’ın daha üst versiyonu olarak geliştirildi. HIZIR’ın bütün üstün özelliklerinin devam ettirildiği araç, etkileyici tasarımı, artırılmış teknik kapasitesi ve yeni özellikleriyle IDEF’21’in gözde araçları arasında yer almaya aday.

HIZIR II, HIZIR’dan biraz daha heybetli ve agresif görünüşüyle düşmana daha fazla korku salacak bir araç olarak geliyor. Personel sayısından oturma düzenine, görüntü açısının genişletildiği ön camdan stepnenin yerine kadar aracın ve personelin operasyon gücünü artıran, personele kullanım kolaylığı ve konfor sağlayan yeni özelliklerle donatılmış, daha dengeli ve daha güçlü bir araç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir