Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen “Selam Olsun” etkinlikleri devam ediyor

Yunus Emre’nin vefatının 700. Yıl dönümü münasebetiyle 2021’in UNESCO tarafından ‘Yunus Emre Yılı’, Cumhurbaşkanlığımız tarafından ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ olarak anılması kararına istinaden yurt dışındaki merkezlerinde birçok etkinliğe imza atan Yunus Emre Enstitüsü, bu kapsamda düzenlediği “Selam Olsun” projesinin beşinci ayağında Bosna Hersek’te bir dizi etkinlik düzenledi.

Yunus Emre’yi anmak ve ortak bir medeniyeti paylaştığımız ülkelerde, kültürel ve tarihsel bağımızı sanat ile pekiştirmeyi amaçlayan proje kapsamındaki etkinlikler Busovača (Busovaça) ve Foynitsa’da gerçekleştiriliyor.

Busovača’da çifte mutluluk

Yunus Emre Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, Yunus Emre’yi anmak ve ortak medeniyetin paylaşıldığı ülkelerde, kültürel ve tarihsel bağların sanat ile pekiştirilmesini amaçlayan proje kapsamındaki etkinlikler Bosna Hersek’in Busovaca ve Fojnica şehirlerinde düzenleniyor.

Bu kapsamda, Busovaca’da yapımı tamamlanan Altın Oran İlkokulunun açılış töreninde katılımcılarla buluşan proje ilgiyle takip edildi.

Açılış törenine, Orta Bosna Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, Busovaca Belediye Başkanı Asım Mektic, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman’ın yanı sıra öğrenci ve veliler katıldı.

İki ülke milli marşlarının okunması ile başlayan törende protokol konuşmalarının ardından öğrencilerin sergilediği folklor oyunlarıyla birlikte seslendirdikleri şarkı ve şiirlerle renklenen programda Yunus Emre Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği etkinlikler büyük ilgi gördü.

Enstitü sanatçıları Alper Tuna ve Mert Talat Dilekçioğlu’nun sahne performansları büyük beğeni toplarken, Alper Tuna Anadolu ezgilerini, Dilekçioğlu ise Yunus Emre’nin dizelerini katılımcılarla buluşturdu.

Ardından Tiyatro oyuncuları Abdülaziz Öktem ve Faruk Karagül tarafından öğrencilere yönelik icra edilen animasyon gösterilerinin yanı sıra geleneksel Türk tiyatrosundan Karagöz-Hacivat da canlı performans olarak sergilendi.

Ressam Murat Yılmaz tarafından düzenlenen ebru atölyesinde ise bu sanatı tecrübe etme fırsatı bulan çocukların ortaya koyduğu ürünlerle birlikte Yunus Emre’nin “4 Kapı 40 Makam” felsefesinden yola çıkılarak hazırlanan yapbozlar çocuklara hediye edildi.

Enstitünün yürüttüğü “Tercihim Türkçe” projesi kapsamında Türkçe derslerin de verileceği ilkokulun kültür merkezinde YEE tarafından çeşitli kültürel ve sanatsal faaliyetlerin de düzenleneceği ifade edildi.

Bir sonraki durak Fojnica (Foynitsa)

İki gün sürecek buluşma kapsamında, ikinci yabancı dil olarak Türkçeyi tercih eden öğrencilere yönelik Fojnica Yunus Emre Enstitüsü’nde de düzenlenecek etkinlikte ise Yunus Emre’nin evrensel ve insanlığa dair mesajlarını içeren seçilmiş şiirlerinin de seslendirileceği belirtildi.

Bir sonraki durağı Macaristan olan proje, Romanya’da düzenlenecek etkinliklerin ardından sona erecek.

Yunus Emre Enstitüsü Hakkında    

Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak ve bu alanda yurt dışında her türlü hizmeti vermek amacıyla 2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye’nin tanıtımı noktasında büyük bir görevi üstlenmektedir.

Tüm dünyada 62 merkezi bulunan Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe öğretiminden kültür-sanat etkinliklerine, Türkoloji projelerinden bilimsel iş birliği anlaşmalarına ve kültürel diplomasi faaliyetlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede çalışmaları bulunmaktadır.

Enstitü, Türkiye’nin uluslararası alanda bilinirliğini, güvenilirliğini ve itibarını artırmak misyonuyla hareket ederken dünyanın her yerinde Türkiye ile bağ kuran ve Türkiye’ye dost insan sayısını artırmayı hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir